Oruç Tutma İbadeti - Adetli kadınlar oruç tutabilir mi? Orucu Bozanın 61 Gün Oruç Kefareti Doğru Mu?

Menü

Bu bölümü oruç tutma emri olan ayetin yanlış anlaşıldığı tartışmaları var diye yapmaya karar verdim. Ayetler bunlar.

Bakara
Kovulmuş şeytandan Allah'a sığınırım (Nahl 98)

183. EY İMAN EDENLER! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı.

184. Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksula yedirerek fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.

185. (O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi; doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak, Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah sizin için kolaylık istiyor, zorluk istemiyor. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık, Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir.

Tartışma konusu 184. ayetteki "Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksula yedirerek fidye verir" ifadesindeki "oruca gücü yetmeyenler" diye çevrilen kısım.

Ramazanda Oruç Tutmayıp Yerine Fidye Verilse Olur Mu?

Hoca bunları nereden çıkartıyor diyorsan, bu makaleden detayına bakabilirsin Oruc_Fidyesi.pdf

61 Gün Oruç Kefareti Doğru Mu?

Adetli kadınlar namaz kılıp oruç tutmalıdır. Adet kanı abdesti bozmaz. - Abdülaziz Bayındır

Abdestsiz Kur'an'a dokunma - Kadınların ay hali oruç namaz - Bayraktar Bayraklı