Namaz vakitleri hesaplaması - Namaz vakitlerinde yapılan hata. Namaz vakitlerinde diyanetin hatası

☰ Menü

İmsak ve Yatsı Namazı Konusunda Diyanete Uyarı

Süleymaniye Vakfı uzun yıllar yaptığı gözlemler sonucu imsak vaktinin ve yatsı namazının vaktinin ilgili ayet ve hadise göre yanlış hesaplandığını tespit etti. Diyanete uyarı yapmışlar. İsra 78 ve bakara 187 ayetlerinde "sabah namazı ile imsak aynı saate denk gelir, peygamberimiz de böyle yapardı” diyor yani aslında oruç için yeme içmeyi bırakma vakti olan imsak ile sabah namazının vakti aynı anda giriyor ama bugün imsak vaktinde ezan okunurken ayetlere hadise dikkat edilmiyor.

Oruca Başlama Zamanında ve Sabah Namazında Yapılan Hata

Burada yapılan hata İsra 78 de ki “kuranel fecr” ifadesinin yanlış tanımlanmasından başlıyor. Gelenekte bu ayete sabah namazının şahitli olduğu şeklinde meal veriyorlar. Ayette şu kelimeler geçiyor; "kurâne", "el fecri", "meşhûden". Buradaki kurâne'ye "Kur'an'ı Kerim" manası veriyorlar. Buradaki anahtar kelime ve anlamı bilinmeyen kelime Kuran. Kuran "karae" fiilinden edilen bir mastar olup toplanmak anlamındadır. Burada kast edilen Kur'an'ı Kerim değildir. Ayette geçen diğer ifade El fecr nedir? Hepimiz fecrin seher vakti olduğunu biliyoruz. O zaman "ve kur'âne el fecri" ifadesi seher vaktinde toplanan, bir araya gelen şeyi anlatıyor demektir. Burada gün doğarken güneşin ışıklarını kast ediliyor. Bu aynı zamanda Bakara 187'de ki "Fecrin olduğu tarafta, ak çizgi kara çizgiden size göre tam seçilinceye kadar yiyin, için; sonra orucu geceye kadar tamamlayın" ifadesiyle aynı vakittir. İsra 78'in sonundaki "meşhûden" şahit olunan, gözle görülen demek. Bütün bunları bir araya getirince sabah namazının, oruca başlama zamanının vakti ortaya çıkıyor. Bu konuda bir de peygamberimizin tan yerinin ağarması nasıl olur, ne zamana kadar yenebileceğine dair hadisi var. Biz dinimizi peygamberimzden öğrenmeyeceksek kimden öğreneceğiz? Peygamberimizin gösterdiklerini mi esas alacağız yoksa din adına konuşmaya yetkili kurumları mı? Peygamberimizin hadisinde oruca başlama zamanı şöyle;

“Yiyin, için; yukarı tırmanarak yayılan (kızıllık) sizi etkilemesin; enine yayılan kızıllığı görünceye kadar yiyin, için.”, kaynak Ebu Davud, vakt’us-sahûr, hadis no 2348; Sünen’ut-Tirmîzî, Ma cae fî beyân’il-fecr, hadis no 705.

Bütün bunlar üzerine İsra 78'in doğru tercümesi şöyle oluyor.

İsra
Kovulmuş şeytandan Allah'a sığınırım (Nahl 98)

78.NAMAZI gereği gibi kıl (huşû ile/ne dediğini bilerek!) Güneş’in batıya meylettiği saatlerde (öğle ve ikindiyi), havanın kararmasıyla birlikte (akşam ve yatsıyı) ve fecrin ilk ışıklarının toplaştığı saatlerde de (sabah namazını kıl!) Şüphesiz ki, fecir ışıklarının toplaşması; işte o (sabah namazı vaktidir ve insanlar tarafından), çıplak gözle açıkça görülmektedir.

Görüldüğü üzere anlam birden bambaşka, “fecrin ışıklarının toplandığı saat” oldu ve bu herkes tarafından görülür diye devam ediyor. Allah bu ayette fecr ışıklarından bahsediyor. Yani ufka baktığında bakara 187 de geçen siyah ip beyaz ip olayının toplandığı anı söylüyor. Bilindiği üzere sabah namazının başladığı an aynı zamanda oruca da başladığımız an. Oruca başlama zamanına da bakarsak ayette şöyle geçiyor.

Bakara
Kovulmuş şeytandan Allah'a sığınırım (Nahl 98)

187.Oruç gecelerinde kadınlarınızla cinsel içerikli konuşmalar yapmak size helal kılındı. Onlar sizin için bir elbise, siz de onlar için bir elbisesiniz. Allah kendinize ihanet ettiğinizi bildi de yüzünüze baktı ve sizi affetti. Artık onlarla birleşebilirsiniz. Allah’ın sizin için yazacağını (çocuk sahibi olmayı) isteyin. Fecrin olduğu tarafta, ak çizgi kara çizgiden size göre tam seçilinceye kadar yiyin, için; sonra orucu geceye kadar tamamlayın. Mescitlerde itikâf halinde iken kadınlarınızla birleşmeyin. Bunlar Allah’ın koyduğu sınırlardır, onlara yaklaşmayın. Allah âyetlerini insanlara böyle açıklar ki kendilerini korusunlar.

Peygamberimizin hadisini tekrar yazayım. Altındaki resim, hadisin, İsra 78'in ve bakara 187'nin gösterdiği zamanın resmidir.

“Yiyin, için; yukarı tırmanarak yayılan (kızıllık) sizi etkilemesin; enine yayılan kızıllığı görünceye kadar yiyin, için.”, kaynak Ebu Davud, vakt’us-sahûr, hadis no 2348; Sünen’ut-Tirmîzî, Ma cae fî beyân’il-fecr, hadis no 705.

Bu resimdeki saat oruca başlama, yeme içmeyi bırakma zamanı oluyor ama diyanet ramazanda imsak vaktinde ezan okuduğunda tan yeri ağarmamış oluyor, zifiri karanlıkta ezan okunuyor. Ayette ve hadiste bildirilen hiçbir şeye dikkat edilmiyor. İnsanlar fazladan oruç tutuyor dahası vakti girmeden sabah namazını kılıyorlar. Sabah namazını kıldıklarını zannederken aslında teheccüd namazı kılmış oluyorlar.

Diyanet'e Soru

Diyanet eğer takviminin doğru olduğunda ısrar ediyorsa, ramazanda sabah ezanını fecri sadıkta okuyorlarsa o zaman Diyanet'e göre fecri kazib ne zamandır? Fecri kazib yalancı fecir demek. Seher yaklaştığında önce yalancı, aldatıcı bir aydınlık olacak. Bu geçince fecri sadık başlıyor. Diyanetin ezan okuduğu saat zifiri karanlık. Bu saatten önce yalancı aydınlık olması mümkün değil. Kısa bir animasyonla bunu göstereyim.

İmsak vakti ne zamandır? (4 dakika)

Yatsı Namazındaki Sıkıntı

Yatsı namazındaki hataya gelirsem, bu yine İsra 78 geçiyor, ayette bütün namazların açıkça hava tam kararmadan kılınmış olması isteniyor. Bu Diyanet İşleri’nin mealidir.

İsra
Kovulmuş şeytandan Allah'a sığınırım (Nahl 98)

78.Güneşin batıya yönelmesinden gecenin kararmasına kadar namaz kıl; sabah vakti de namaz kıl, zira sabah namazına melekler şahit olur.

Ayette görüldüğü üzere bütün namazlar hava tam karardığında kılınmış olmalı ama yazın yatsı ezanına bakın hava karardığında ezan daha yeni okunuyor. Yani ayette yatsının kılınacağı vakit bittiğinde Diyanet yatsı için ezan okuyor. Bu konuda mezhep görüşlerine bakarsanız onlar yatsı namazının hiçbir delilleri olmadan hatta ayete aykırı olarak sabaha kadar kılınabileceğini söylüyor. Bütün bu yazdıklarım Habetürk'te Tarihin arka Odası programında konuşulmuş, şimdi o programı paylaşacağım. Programda namaz vakitlerinin dışında konuşulanları ayırdım, bölüm bölüm yaptım. Her videonun kaç dakika sürdüğünü ve konuşulan konu hakkında açıklama yazdım.

Süleymaniye vakfı 06-22-2014 tarihinde bilgilendirme toplantısı yaptı ve kendi araştırmaları sonucu hesapladıkları vakitleri ilan ettiler. Alttaki adreste bulunduğun yere göre namaz vakitlerini görebilirsin. Burada dikkat edeceğin şey yatsı namazının son vakti diye bir şey var ve sabah namazı vakti sabah duyduğumuz ezandan daha sonra giriyor. Bunu detaylı anlatımını biraz alt tarafta görebilirsin. www.suleymaniyetakvimi.com

Bu takvimin akıllı telefon ve tabletler için android ve ios uygulaması mevcut, program yükleme merkezinden “süleymaniye vakfı” diye ararsan bulabilirsin. Gittiğin her bölgeye göre namaz vakitlerini gösteriyor. Vakfın sitesinde bu vakitlerin nasıl hesaplandığı ile ilgili bir belge yayınlanmış. Resimlerle yaptıkları gözlemleri göstermişler.

Namaz_vakitleri_hakkında.pdf

Namaz vakitlerini nasıl hesapladıkları ile ilgili önemli bir makale.Namaz Vakitleri Hesaplaması - Süleymaniye Vakfı.pdf

PROF.DR. ABDÜLAZİZ BAYINDIR HABERTÜRK TARİHİN ARKA ODASI - 20 TEMMUZ 2013

Benim bu programdan anladığım diyanetin kullandığı hesap gökyüzünün en üst katmanlarındaki aydınlanmayı esas alarak yapılıyor ama ayet ve peygamberimizin hadisleri bunun gök yüzününün katmanlarında değil ufukta yapılması gerektiğini gösteriyor. Peygamberimizin gökyüzünün en üst katmanlarındaki aydınlanmayı tespit edecek donanımı, alet edevatı var mıydı buna dikkat etmek gerekir. Eğer bu soruya yoktur diyorsan Süleymaniye Vakfını esas alabilirsin eğer vardır diyorsan diyaneti esas alabilirsin. Süleymaniye Vakfı'nın namaz vakitlerini hesaplanması ile ilgili makalesi, istersen buna da bakabilirsin

Namaz Vakitleri Hesaplaması - Süleymaniye Vakfı.pdf

Tarihin Arka Odası - Namaz vakitleri hesaplanması - 1 (31 Dakika)

Birinci bölümde Abdülaziz hoca namaz vakitleriyle ilgili hesaplamalar yapılırken belli açılardan bahsediliyor, 18 derece, 9 derece gibi. Bu derecenin ne olduğunu tüm detaylarıyla anlattıyor.

Tarihin Arka Odası - Namaz vakitleri hesaplanması - 2 (38 Dakika)

İkinci videoda fecri kazip nedir, fecri sadık nedir bunlardan bahsediyor. Bu sabah namazı ve oruç için çok önemlidir. Bakara 187 de Şafağın aydınlığı gecenin karanlığından ayırt edilinceye (yani tan yeri ağarıncaya) kadar yiyin için. Sonra da akşama kadar orucu tam tutun/tamamlayın ayetinde geçen şafak vaktinin ne olduğunu anlatıyor.

Tarihin Arka Odası - Namaz vakitleri hesaplanması - 3 (15 Dakika)

Abdülaziz hoca bu videoda vitir ve yatsı namazının vaktini anlatıyor. Burada önemli olan yatsı namazı ayette bildirilen vakitte kılınmadığı vurgulanıyor. Diyanetin ramazanda ve normal zamanda sabah namazı vaktini ileri geri almasının sebebi üstünde duruluyor.

Tarihin Arka Odası - Namaz vakitleri hesaplanması - 4 (32 Dakika)

Bu programda seher vaktinde çatıya çıkarak gözlem yaptılar. Diyanetin ezan okuduğu saatin ayette Allah'ın bildirdiği saat olmadığı çok açık görülüyor. Bunun en büyük zararı sabah namazı vaktinden önce kılınmış oluyor. İnsanlar sabah namazı kıldıklarını zannederken aslında teheccüd namazı kılmış oluyor. Alttaki resim fecri sadık yani fecir ışıklarının toplandığını gösteren resim, Abdülaziz hoca imsak vaktinin böyle olması gerektiğini anlatıyor ama diyanetin ezan okudu sırada gökyüzü karanlık. Peygamberimizin hadisi şöyle “Yiyin, için; yukarı tırmanarak yayılan (kızıllık) sizi etkilemesin; enine yayılan kızıllığı görünceye kadar yiyin, için.” Bu hadis alttaki resmi anlatıyor. Altta 6. videonun son iki dakikasında Habertürk binasından aynı gözlemin yapıldığını çok rahat görebilirsin.

Tarihin Arka Odası - Namaz vakitleri hesaplanması - 5 (12 Dakika)

Bu videoda Abdülaziz Bayındır ve Diyanet işleri başkan yardımcısı Ekrem Keleş'in telefon konuşması var. Ekrem Bey "halkımız bu gibi şeylere itibar etmesin" diyor. Böyle söylüyor ama Abdülaziz hoca kendi kafasından bir hesap uydurmuş değil ki ayet ve hadislerle astromik gözlemi beraber yaparak bir hesap çıkarmışlar. Ayrıca dikkatimi çeken başka bir konu Ekrem Beyin yatsı namazının peygamberimizden sonra gelen alimler tarafından sabaha kadar uzatılmasına olumlu bakması hatta savunması çekti çünkü aşağıdki ayette görüleceği üzere yatsı namazı hava tam karardığında kılınmış olmalı. Diyanetin mealidir bu ayet.

İsra
Kovulmuş şeytandan Allah'a sığınırım (Nahl 98)

78.Güneşin batıya yönelmesinden gecenin kararmasına kadar namaz kıl; sabah vakti de namaz kıl, zira sabah namazına melekler şahit olur.

Ayette görüldüğü üzere namazı gecenin kararmasına kadar kıl diyor. Ayet yatsı namazının sabaha kadar uzatın dememiş ama sonradan gelen alimler bunu uygun gördüğü için ayet görmezden geliniyor.

Tarihin Arka Odası - Namaz vakitleri hesaplanması - 6 (16 Dakika)

Bu videonun sonunda Süleymaniye Vakfının ilan ettiği imsak vaktini görebilirsin. Gözlem yaptıkları bina yüksek olduğu için Abdülaziz hocanın bütün program boyunca anlatmaya çalıştığı kızıl ışık ve beyaz ışık koridorunu görebilirsin. Peygamberimiz bir hadisinde “Yiyin, için; yukarı tırmanarak yayılan (kızıllık) sizi etkilemesin; enine yayılan kızıllığı görünceye kadar yiyin, için.” buyurmuş, kaynak Ebu Davud, vakt’us-sahûr, hadis no 2348; Sünen’ut-Tirmîzî, Ma cae fî beyân’il-fecr, hadis no 705. Bu videonun son 2 dakikasına bakarsan yaptıkları gözlemi görebilirsin.

Süleymaniye Vakfının Gözlem Anı - Habertürk Binası

Konya'da Yapılan İmsak Vakti Gözlemi

Abdülaziz Hocanın Suudi Astronom İle Namaz Vakitleri Konusunda Yaptığı Görüşme