İslam'da Dinden Dönene Ölüm Cezası Var Mı?


İnternette birkaç gazetenin arşivine baksak müslümanlıktan dönen insanların öldürüldüğüne dair onlarca haber buluruz. Bu gerçek midir? Allah insanları peygamberleri vasıtasıyla bu dine çağırdıktan sonra dinini terk edene ölüm cezası vermiş midir? Richard Dawkins'in katıldığı bir programda islamın neden insancıl bir din olmadığı konuşulmuş, Dawkins'in karşısında Kur'an'ı değilde mezheplerin görüşlerini esas alan bir insan var, Dawkins karşısındaki hokkabaza soruyor "dinden çıkmanın cezası nedir", hokkabaz “öldürülür” diye cevap veriyor. Bu durumda Dawkins’in islamı aklen, vicdanen kabul etmesi mümkün olur mu? Bu şartlar altında hangi ateist bu dine girmeyi kabul eder? Tam tersi islam karşıtı olarak çalışmasına neden olur. Bunu ateist bir siteden aldım.

Hokkabazın “şeriat bellidir irtidat etmenin cezası ölmdür” hükmü asla ve asla islamın bir emri değildir, Kur'an'a aykırıdır. Bunu hangi kitaptan okuduysa onun kitabı o ve rabbi de o kitabı yazandır. Bir insan sakallı, cübbeli ve mezhep görüşlerine hakim diye o insan doğruyu anlatıyor demek değildir. Doğrular Kur'an' ve sünnettir yani peygamberimizin açıkladıkları ve uyguladıklarının bütünüdür.

Richard Dawkins "Dinden çıkmanın cezası nedir?"

Abdülaziz Bayındır "Dinden çıkmanın cezası var mı?"

Az önce duydun ki böyle bir ölüm cezası islamda yok. Benim gördüğüm insanlar bu yanlışların olmadığını, bunların islamla bir ilgisinin bulunmadığını anlatanlar yerine internet ortamından bilgisiz insanların tweetlerini, görüşlerini paylaşıyor. Bu insanlar gerçeği görmek istemiyor. İnsanlar gayretle islamı alttaki resimdeki yazanlar gibi düşünüp güya yanlışlığını ortaya koymaya çalışıyor.

Kur’ân’a ve Geleneğe Göre Dinden Dönmenin Cezası-Süleymaniye Vakfı.pdf

Şunu söyleyeyim bu sözü paylaşanla yazanın pek farkı yoktur, birinin müslüman birinin olmaması bu gerçeği değiştirmez. Allah dinini böyle açıklamamışken bu insanların din adına böyle açıklama yapmaları “biz de islam adına hüküm koyup kaldırma yetkisine sahibiz” demek olur. Allah’ın açıkladığı dinde hiçbir farz için kafa kesilmez, şakası bile yapılmaz. İslamda aslında ölüm cezası vardır ama kafa kesilmez, birileri “farzlar için kafa kesilir” diyorsa Allah adına konuşuyor demektir.