İmam rabbani'nin kabrinden izin isteme şirki. Tevessül Nedir?

Menü

İmam Rabbani'den İzin İstenir Mi?

Kısa bir video daha göstereceğim. Ölmüş insanları aracı yapmalarının yanı sıra mezarlarda yatan büyük evliya saydıkları kişilerden de bazı işler için izin istediklerini gördüm. Ölülerden izin istenir mi? Dinlemeden şu ayetleri oku.

Ahkaf
Kovulmuş şeytandan Allah'a sığınırım (Nahl 98)

4. “De ki, baksanıza, Allah’ın berisinden neyi çağırıyorsunuz? Gösterin bana, onların yeryüzünde yaratmış oldukları ne vardır? Yoksa onların göklerde bir payı mı bulunuyor? Bu konuda bana, bundan önce gelmiş bir kitap veya bir bilgi kalıntısı getirin bakalım. Doğru sözlü kimseler iseniz (bunu yaparsınız).”

5. “Allah’ın berisinden kıyâmete kadar kendisine cevap veremeyecek kimseleri çağırandan daha sapık kimdir? Oysaki bunlar onların çağrısının farkında değillerdir.

6. “Bütün insanlar bir araya getirildiği gün bunlar onlara düşman olacak, onların tapmalarını tanımaz olacaklardır.”

Üstteki beşinci ayeti doğru tercüme etmiyorlar. Daha çok şöyle çeviriyorlar “Allah’ı bırakıp da kıyamet gününe kadar kendisine cevap veremeyecek şeylere tapandan daha sapık kim olabilir? (Oysa) onlar bunların tapmalarından habersizdirler.” Burada “şeyler” diye tercüme edilen “men” kelimesidir. Bu kelime Arapça’da akıllı varlıklar için kullanılır. Doğru manası “kimse” veya “kimseler” olmalıdır. “Bunlar” diye tercüme edilen de hum kelimesidir. O da akıllı varlıkları göstermek için kullanılır. “Habersizdirler” diye tercüme edilen de “gâfilun” kelimesidir. Cem’i müzekker salimdir ve akıllı varlıklar için kullanılır. Ayeti yanlış tercüme edince bu manalar kayboluyor. Ayetin doğru tercümesi üstteki gibidir. Bu ayetler yanlış anlaşıldığı için insanlar kabirden yardım istenir zannediyor.

İmam Rabbani'nin Kabrinden İzin İstenmesi

Az önce "Bir mürşidin eteğinden tutup Allah'ın rızasını aramak gerekir" diyen Cübbeli Ahmet'in sözlerini duydun, "bir mürşide bağlanmak şarttır" sözünün cehenneme açılan bir kapı olduğunu da görmüşsündür.

Ne diyor Ahmet hoca "imam Rabbani hürmetine istersen Allah istediğini verir", imam Rabbani demiş ki “vasıtalı vasıtasız benim hürmetime Allah’tan kim ne isterse verilecek ve muhakkak af olacak, benim Allah katında böyle şerefim var” Dahası “nerede anılırsam oraya gelirim, işlerinizi hallederim” demiş. Her hangi bir peygamber böyle bir vasiyet bıraktı mı? Peygamberimizden bir tane hadis var mı ki peygamber hürmetine istersek muhakkak verileceğini ve aff olacağımızı söyleyen. Yok böyle bir hadis. Bir şey diyeyim mi ben bunları imam Rabbani'nin söylediğine inanmıyorum. Bugün bunları düzletmek yerine hala devam ettiriyorlar.