Hz İsa geri gelecek mi? Ölüm Uyku İlişkisi ve Hz İsa'nı Geri Gelip Gelomemesi Meselesi Kıyamet alametleri nelerdir? Kıyametin alametleri var mıdır?

Menü

Hz İsa Geri Gelecek Mİ?

Hz İsa'nın geri gelip gelmeyeceğini Ali İmran ve Maide suresindeki ayetlerle anlayabiliriz. Alttaki ayette Allah İsa peygamberi vefat ettireceğini söylüyor. Bütün olay bu vefaatın uyku mu yoksa ölüm mü olduğunun anlaşılmasında. Bununla ilgili bir açıklama göstereyim.

Ali İmran
Kovulmuş şeytandan Allah'a sığınırım (Nahl 98)

55. HANİ, Allah şöyle buyurmuştu: “Ey İsa! Şüphesiz, seni (onlar değil) Ben vefat ettireceğim/öldüreceğim ve seni (öldürerek ruhunu) kendi katıma yükselteceğim. İnkâr edip suikast düzenleyenlerin içinden, seni kurtaracağım ve sana uyanları, kıyamete kadar kâfirlerin üstünde tutacağım. Sonra dönüşünüz yalnızca Bana’dır. Ayrılığa düştüğünüz şeyler hakkında, aranızda Ben hükmedeceğim.”

Hz İsa'nın Gelmeyeceğinin Kesin Delili

Hz İsa’nın mahşerde yapacağı konuşma alttaki ayette görülüyor. “beni öldürünce üzerlerine gözcü sen kaldın” yoksa “vefaat ettireceğim” derken uyku değil gerçekten ölüm mü olduğunu anlatacak. Hz İsa uyuyor mu yoksa öldü mü?

Maide
Kovulmuş şeytandan Allah'a sığınırım (Nahl 98)

116. ALLAH kıyamet günü şöyle diyecek: “Ey Meryem oğlu İsa! Sen mi insanlara Allah’ı bırakarak beni ve anamı ‘iki ilah edinin’ dedin?” İsa da şöyle diyecek: "Seni bütün eksikliklerden uzak tutarım. Hakkım olmayan bir şeyi söylemem, benim için sözkonusu olamaz. Eğer ben onu söylemiş olsaydım elbette Sen bunu bilirdin. Sen benim içimde olanı bilirsin, ama ben, Sende olanı bilemem. Şüphesiz ki, yalnızca Sen gaybları (görülmeyenleri) hakkıyla bilensin.”

117. “Ben onlara, sadece bana emrettiğin şeyi söyledim: Benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah’a kul olun (dedim.) Aralarında bulunduğum sürece onlara şahit idim. Ama ne zaman ki benim canımı aldın/vefat ettirdin, artık üzerlerine gözetleyici yalnız Sen oldun. Sen her şeye hakkıyla şahitsin.”

İddia ettikleri gibi Hz İsa üstte geçen konuşmasını dünyaya geri gelip döndükten sonra yapacak olsa, Hz İsa geri geldiğinde bugün hristiyanların kendisini rableştirdiğini öğreneceğine göre onlara bu konuda "Ben Allah'ın oğlu değilim, beni ilahlaştırmayın" diye bir şeyler söylerdi. Allah hesap günü Maide 116 da “beni ve annemi rab edinin diye sen mi söyledin" diye sorunca, bu ayetlerde “ben geri geldiğimde beni rableştirmiş olduklarını gördüm ve onları uyardım” gibi bir ifade olması gerekir. Ayette böyle bir ifade yok. Demek ki İsa peygamber ölmüştür. Din günü tekrar diriltildiğimizde yukarıdaki konuşmayı yapacak. Bu gün hristiyanların onu ilahlaştırdığından haberi olmamış olacak. Hristiyanların bugün Hz İsa'yı tanrılaştırmış oldukları bir gerçek, bunun detayına buradan bakabilirsin. Kilisenin Hz İSA'yı TANRILAŞTIRMASININ Nedenleri