Kur'an'da faiz ve zekat. Allah ve peygambere savaş açmak ne demek? Faiz ve Riba Aynı Mıdır? Vade Farkı Faiz Midir? Katılım Bankaları ve Leasing - İslam'da Ticaret ve Faiz - Faizsiz Bankacılğın Problemleri - Daru'l-Harbde Faiz - Faiz-Zekat İlişkisi nasıldır? Kur'an'a Göre Zekat Oranları

Menü

Bu bölüm çok önemli çünkü Allah faiz dışında hiç bir günah için "Allah ve peygambere savaş açmıştır" dememiştir. Bugünkü ekonomik sistemimizde faizin olmadığı yer yok. Faizin alternatifi katılım bankaları var ama bugün faiz o bankalarda bile kullanılır olmuş durumda. İnsanların ev, araba ya da iş kurma istekleri kınanacak değil ama farkında olmayanlar bu geçici dünyada bir şeyler elde etmek için faizli sisteme giriyorlar. Bu konu bu yüzden çok önemli, bu konuda Abdülaziz hoca bir kitap da yazmış.

Abdülaziz hocanın yazdığı ticaret ve faiz kitabı. Abdulaziz-Bayindir-Ticaret-ve-Faiz.pdf

Allah ve Rasulüne Harp İlan Etmenin Anlamı

Faiz Kur'an'da "riba" diye geçiyor, anlamı "artmak, çoğalmak, yükselmek, şişmek, fazlalaşmak." Bu konuyu araştıran herkes riba, faiz ve enflasyon farkı aynı mıdır tartışmalarını görecektir. Kısaca riba ile faiz aynı, enflasyon farkı farklı bir şeydir. Enflasyon farkı vadeli satışlarda mal ve hizmetlerin üstüne konmaktadır.

Faiz ve Riba Aynı Mıdır?

Vadeli Satış ve Faiz Farkı - Süleymaniye Vakfı

Katılım Bankaları ve Leasing

Finans Kurumlarından Vadeli Araba Alır mı?

Zorunlu Faiz Diye Bir şey Var Mı?

Osmanlı'da Faizli İşlemler Nasıl Yapılıyordu?