Dünya sevgisi ve imtihanlar - Allah bizi niçin imtihan ediyor? Bu dünyanın anlamı nedir?

Menü

Önceki bölümlerdeki yoksulluk, zenginlik ve infak ayetleri çok şey anlatıyor o yüzden dünya sevgisi, mal mülk sevgisi ile ilgili birkaç ders paylaşmak istiyorum. Dersin konusu ayetler bunlar.

Ali İmran
Kovulmuş şeytandan Allah'a sığınırım (Nahl 98)

14. KADINLAR, oğullar, yük yük altın ve gümüş, salma (serbest dolaşan) atlar, davarlar ve ekinler gibi nefsin şiddetle arzuladığı şeyler, insanlara süslü göründü. Bunlar dünya hayatının geçimliğidir. Oysa asıl varılacak güzel yer ancak Allah’ın katındadır.

15. De ki: “Size onlardan daha hayırlısını haber vereyim mi? Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için Rableri katında, içinden ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetler, tertemiz eşler ve Allah’ın rızası vardır”. Allah kullarını hakkıyla görendir.

Dünya sevgisi

“Bu dünya ne için” diye bir derdin varsa bu dersleri kaçırma derim. Bunlar da derste geçen diğer ayetler, istersen ters tıklayıp bilgisayarına indirip yan yana açabilirsin. Dünya Sevgisi ayetleri

Dünyayı değil de Allah rızasını tercih eden insanlar yeri geldiğinde bir hamburger alır yeri geldiğinde o sene tatil için ayırdığı parayı mesela ameliyat için ihtiyacı olan hiç tanımadığı birine gönül rahatlığıyla verebilir. Tabi bunu imanı olmayanların anlamasının zor olduğunu biliyorum ama iman böyle bir şey, hedef Allah’ın rızasıdır onun için tatil vb için ayırdığı parayı ihtiyaç sahibi birine hiç rahatsız olmadan verir.

Bunun soru cevap kısmını dinlemeni tavsiye ederim. “kader” bölümüne gelmeden kader ile ilgili bir bilgi var. Allah’ın peygamberimize ve ashabına savaşlarda yardımı üzerine bir soru var, diğer sorular da güzel, soruların birinin cevabında Allah’ın Kur'an'da kadınları hukuk anlamında koruma altına aldığından bahsediyor, bu aynı zamanda kadınlar dövülür mü dövülmez mi sorusuna da cevap ama bu kısmına açıklama yeterli değil onun için doğru bilinen yanlışlardan bakabilirsin. Bence bu ders Kur'an'ın ayetler arası ilişkilerle ele alınması gerektiğinin güzel bir örneği.

Dünya sevgisi - Soru Cevap

Derte geçen dövme konusu için sayfa 269’a bakabilirsin. Bu dövme meselesi sadece eşini başkasıyla aldatma konusu söz konusu olduğunda oluyormuş, başka bir konuda değil. detaylar kitapta.

Abdülaziz Bayındır - Dogru bildiğimiz yanlışlar.pdf

Dünya sevgisi ile ilgili bir ders daha, sure Adiyat suresi, konu aşırı mal sevgisinin tehlikesi. Surenin başında zor tefsir edildiğini yani anlaşılması zor ayetlerden dediği ayetlerden var, bunlar hakkında da konuşuyor. Bu derste dinlediğim diğer bütün dersler gibi bence çok önemli. Sadece mal sevgisinden değil bunu çok geniş değerlendirdiği için, ders genel anlamıyla bir çok tavsiyeyi aynı anda sunuyor. Adiyat suresinde 6. ayet GERÇEKTEN insan, Rabbine karşı pek nankördür. ayetinin açıklamasını dinle. “şirk” bölümünde göreceğin "min dunillah" kavramından da kısaca bahsediyor Kısaca şirk insanların Allah ile kendi aralarına koydukları efendi, şeyh, evliya, peygamber vb kişiler demek. Bunun detaylı anlatımı “şirk” bölümünde. Dersin sonunda Almanya’da ki hristiyan üniversite öğretim görevlileriyle yaptığı konuşmadan da bahsediyor. Önemli bir konuşma olmuş. Hristiyan üniversiteler Kur'an hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlarmış. Şimdi buradan çok önemli konuları anlıyoruz. Hristiyan öğretim görevlileri gelip mesela kök hücre ve embriyoloji hakkında sorular soruyor Abdülaziz hoca bu sorulara Kur'an ayetleriyle cevap veriyor. Burada bilim ve dinin birbirinden ayrılamayacağı ortaya çıkıyor. “Uydurulmuş” dedikleri Kur'an Almanya’dan gelen insanların sorularına cevap veriyor. Yakında Avrupa'da da ki hristiyan üniversiteler Kur'an'ın bugün uyulması gereken tek kitap olduğunu açıklayacak bizim ateistler hala ne Arapça bilirler ne uydurma hadisleri ayıklayabilirler, ayetlerin Türkçe’sini okuyarak Kur'an uydurulmuş diye siteler kuruyor gruplar oluşturuyor ömrünü bunun propagandasına harcıyor. Artık bazı şeyleri görmek gerekiyor, tabi eğer istersen.

Aşırı Mal Sevgisinin Tehlikesi

Dersin konusu Adiyat suresi 42. Sayfada Sadık Türkmen - KURAN-MEALİ-Dipnotlu-2012.pdf

Bir ders var adı “mal ve mülk ile şımarma” adı bu yazdığım bölüm için çok uygun ama içeriği mal ile şımarmaktan çok daha kapsamlı. Hoca İnşikak suresini okuyor, kısa bir sure. Sureyi okuduğumda bu sureden nasıl mal ile şımarmayı çıkarmışlar diye düşünmüştüm, ders daha çok Allah ile mücadele eden Kur'an'a kulak vermeyen insanların tavırlarından ve bulacağı karşılıktan bahsediyor. Buraya kadar paylaştığım pek çok bilgiden var içinde. İnançlıysan da inançsızsan da dinle bunu. Yarın ahirette dünyadayken bu konuları anlatan hocaların olduğunu bilme pişmanlığı yaşamamak için bu anlatılanlar üzerinde düşünmek gerekiyor.

İnşikak Suresi - Mal Mülk İle Şımarma

İnşikak suresi 467. Sayfada Sadık Türkmen - KURAN-MEALİ-Dipnotlu-2012.pdf

Kur'an'dan Dünya Sevgisi-Malı Üzerine Ayerler

Kuranda ki dünya malı, dünya sevgisi üzerine ayetlere bakmak istersen buradan bakabilirsin. Dünya Hayatı Dünya Sevgisi Ayetleri