Evliya Veli Ne Demek?


Veli,  iki veya daha çok şeyin, araya başka bir şey girmeyecek şekilde yakın olmasıdır. Birini veli edinmek aynı zamanda, birini senin hakkında kararlar alan pozisyonuna getirmek demektir. En bilinen örnek, öğrencinin velisi bu görevi yapar. Öğretmenler çocukların velisini çağırır durumu anlatır, veliler de yapılması gerekenin kararını alır ve yaparlar, çocuğa bırakmazlar. Bu tanımı daha iyi anlamak için ilgili ayeti okumak yeterli;

Kaf
Kovulmuş şeytandan Allah'a sığınırım (Nahl 98)

16. Ant olsun insanı Biz yarattık ve nefsinin ona ne fısıldadığını biliriz. Biz ona, şah damarından daha yakınız/içinden geçenleri de biliriz.

Allah ile bizim aramıza başka bir şey girmiyorsa Allah bizim velimizdir. Bir resimle göstereyim daha iyi görülsün.

Beyaz başlıklı bebeğin velisi pembe başlıklı bebek değil kahve rengi başlıklı bebektir. Pembe başlıklı bebeğin velisi de kahve rengi başlıklı bebektir. Kahve rengi başlıklı bebeğin kimi veli seçeceği, kime öncelik vereceği kendisine kalmıştır. Sanırım anlatabildim. Allah ile arana mesela bir insanı alırsan, bu sefer velin artık daha yakında olan insan olur. “Şirk” bölümünde görebilirsin, şirk buradan başlıyor. Ayete dikkat edersen Allah bize şah damarımızdan daha yakınsa o zaman Allah ile aramıza birini alacak yer yok demektir. O zaman kimin kararlarına uymak gerektiği görülüyor mu?

Allah'ın Velisi Dostu Kimlerdir?

Allah'ın velisi diye senin benim giremeyeceğimiz sadece bir kaç kişinin olduğu özel bir sınıf yoktur. Kimin Allah'ın velisi yani dostu olduğunu anlamak için alttaki ayetleri okumak yeterlidir.

Yunus
Kovulmuş şeytandan Allah'a sığınırım (Nahl 98)

62. Bilesiniz ki Allah’ın evliyasının üstünde ne bir korku olur ne de üzülürler.

63. Onlar inanıp güvenen ve çekinerek korunan kimselerdir.

64. Dünya hayatında da Ahirette de müjde onların hakkıdır. Allah’ın sözlerinde değişme olmaz. Büyük başarı budur işte!

Evliya veli'nin çoğuludur. Allah'ın dostları üstünde korku olmazmış. Peki kimmiş bu Allah dostları? 63. ayet söylüyor; Allah'a inanan ve Allah'tan çekinip kendisini yanlışlardan koruyan kimselermiş. Sen, bu sayfayı okuyan dostum, Allah'a inanıp Allah'tan çekiniyor musun? Evet diyorsan, sen de Allah'ın dostusun demektir. 65. ayet senin için söyleniyor. Ama bugün Kur'an'ın tarif ettiği veli evliya tanımı özellikle tarikatlarda sadece efendilere şeyhlere ve İmam Rabbani, Saidi Nursi, Celaleddin Rumi vs gibi insanlara has kılınmıştır. Evliya sınıfı oluşturulmuş ve bu sınıfın yazdığı kitaplar Kur'an'ın yerine geçmiş. Bu oluşumlara aldanma. Eğer imanın varsa ve Allah'tan çekiniyorsan sen de allah dostusun.