Allah'ın evliyaları velileri dostları kimlerdir? Evliya veli dost ne demek?

Menü

Evliya Veli Ne Demek?

Allah'ın dostları kimlerdir?

Bence burada “Allah’ın dostu kimdir” konulu bir ders yerinde olur.

Yunus
Kovulmuş şeytandan Allah'a sığınırım (Nahl 98)

62. İyi bilin ki; Allah’ın dostlarına korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerdir.

63. Onlar ki; (gerçekten var olanlara) inandılar ve korunup dikkatli davrandılar.

64. İşte onlara; dünya hayatında da ahirette de müjde vardır. Allah’ın kelimeleri için değişiklik yoktur. İşte bu, büyük başarı/en büyük kurtuluş ve mutluluktur!

65. Onların sözü seni üzmesin! Üstünlük tamamen Allah’a aittir. O; işitendir, bilendir.

Bu ayetleri inanmayanlar için olduğunu düşünme sakın bunlar herkese hitap ediyor en çok da müslümanlara çünkü bugün büyük ölçüde şirk ne demek unutulmuş. En çok müsümanlar Allah’la beraber birilerini “dost” ediniyorlar. Müslümanlar fatiha suresiyle namaz kılarken “yalnız senden yardım diler yalnız sana kul oluruz” diyorlar ama bir bakıyorsun türbeler yardım isteyen insanlarla dolup taşıyor. Küçük bir parantez peygamberimiz kabir ziyaretini ölümü hatırlamak için yapın demiş ama bugün kabir/türbe ziyareti bambaşka bir hal almış. İnsan kimin mezarını ziyaret eder? En yakınlarının, tanıdıklarının, arkadaşlarının, peygamberimizin dediği de budur, yakınını mezarda olduğunu gördüğünde düşün biraz bir zaman beraber vakit geçiriyordun ama şimdi o toprağın altında, mezara bakınca aklına gelecek şey seninde o toprağın altına gireceğindir. Peygamberimizin kabir ziyaretinden kastı budur. Şimdi mesela namazda “yalnız senden yardım diler yalnız sana kul oluruz” diyen müslümanlar Eyüp Sultanda, Zuhurat babada, Telli babada, Oruç babada, Celalettin Rumî’nın kabrinde vb ne arıyor? Burada yatanlar kimin yakını? Sizin veliniz Eyüp Sultan mı Allah mı? Bununla ilgili daha detaylı bilgiyi “şirk” bölümünde bulabilirsin. İnanmayanlarında kimleri dost edindiğini bu sitede gördün. Her ikisinin de durumu iyi değil. O yüzden bence burada Allah’ın dostları kimlerdir dersi iyi olur.

Bir de şunu ekleyeyim kimler cennetlik kimler cehennemlik ondan da bahsediyor. Eğer inancın zayıfsa bu iki dersi dinlemeni tavsiye ederim. Bunlar uzun gibi görünüyor ama “doğru yolu” anlatıyor. Açıklamaları duymadan red etmenin bir anlamı yok. Bu ayeti tekrar yazacağım, takındığın tavır alttaki ayetin taraflarından biri olmana neden oluyor.

İbrahim
Kovulmuş şeytandan Allah'a sığınırım (Nahl 98)

4. BİZ HER RASÛLÜ/ELÇİYİ, mutlaka kendi kavminin diliyle gönderdik ki, onlara iyice açıklasın. Bundan sonra Allah; Sapıklıkta direnen kimseyi sapıklığında bırakır, Hidayet için çalışan kimseyi de doğru yola iletir. O güçlüdür, doğru hüküm/karar verendir.

Derste geçen ayetler, istersen ters tıklayıp bilgisayarına indirip yan yana açabilirsin Allah'ın_Evliyası_Kimlerdir_AYETLER.pdf

Allah'ın Evliyası Kimlerdir?

Ders iki hafta sürmüş, Allah’ın en yakın dostları nasıl olurmuş, bunu anlatıldığı ders Bakara 177. Bunu atlama. Ben inancı zayıf insanlarla konuşurken benden bilmediğim şeyleri açıklamamı istiyorlar ama “bunları birileri açıklıyor neden onu dinlemiyorsun” dediğimde “ya bırak ne dinleyeceğim” deyip yan ciziyor. İşte fırsat benim yaptığım tek şey bu bilgileri bir araya toplamak.

İnsanın Elinde Olmayan Kader Var Mıdır?

Bir soru sorulmuş “insanın elinde olmayan kader var mıdır” cevabı önemli, ne zaman nerede, nasıl bir ailede doğarsan doğ Allah herkesi imtihan eder diyor, şimdi dinleyeceğin bakara 177 bu imtihanları başarmak için bize gerekli şeyleri anlatıyor diye cevap vermiş.

Bakara
Kovulmuş şeytandan Allah'a sığınırım (Nahl 98)

177. İYİLİK, yüzlerinizi doğu ve batı taraflarına çevirmeniz değildir. Asıl iyilik; “Allah’a, ahiret gününe, meleklere, kitap ve peygamberlere iman edenlerin; mala olan sevgilerine rağmen onu yakınlarına, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, isteyene ve (yönetimizinde olan ve özgürlükleri için) esirlere verenlerin; namazı gereği gibi kılan, zekatı (çalışıp üreterek) veren, antlaşma yaptıklarında sözlerini yerine getirenlerin ve zorda, hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda sabredenlerin tutum ve davranışlarıdır (asıl iyilik).” İşte bunlar, doğru olanlardır. İşte bunlar, Allah’a karşı gelmekten sakınanların ta kendileridir.

Bakara 177 - Allah Yolunda İyi Olanlar Dersi

Derste geçen ayetler, istersen ters tıklayıp bilgisayarına indirip yan yana açabilirsin Bakara_177_Allah_Yolunda_İyi_Olanlar_AYETLER.pdf